Czy zadawaliście sobie kiedykolwiek pytanie, jak sprawdzić jaki mam Windows? Wbrew pozorom nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Wielu z was zapewne teraz zapyta, jak to możliwe, skoro przecież widać to na ekranie uruchamiania się systemu- otóż i tak, i nie, ponieważ o ile będzie wiadomo, jaka jest podstawowa wersja, to ekran ładowania nie mówi, jaka jest to wersja po aktualizacjach. Dlatego też przyjrzyjmy się wspólnie, jak można to samemu sprawdzić.
Jak sprawdzić wersję naszego Windowsa w Panelu sterowania?
Aby sprawdzić wersję naszego systemu Windows w panelu sterowania, to jeżeli mamy system operacyjny Windows 10, wyświetli nam się pulpit „Informacje”- w akapicie „specyfikacja” możemy zobaczyć, ilu bitowy jest nasz system operacyjny Windows 7 i wyżej jest to najczęściej 64-bitowy system operacyjny. Natomiast jeżeli zjedziemy na dół, to zobaczymy specyfikację naszego systemu Windows, a w niej:
-informacje na temat wersji (najczęściej home lub proffesional)
-wersję pod postacią kodu
-datę instalacji naszego systemu operacyjnego Windows
-kompilację systemu operacyjnego
-numer seryjny- jest on ważny przy na przykład reinstalcji systemu na innym urządzeniu
-potencjalne możliwości
Całość możemy skopiować.
Jak sprawdzić wersję naszego systemu Windows za pomocą wiersza poleceń?
Wersję systemu Windows możemy sprawdzić również za pomocą wiersza poleceń. W tym celu należy wpisać w pole, gdzie wyszukujemy pliki na komputerze hasło cmd. Wyskoczy nam wtedy pole wiersza poleceń, w które wpisujemy hasło systeminfo, po czym wciskamy enter. Już po kilku sekundach powinniśmy mieć bardzo szczegółowe dane dotyczące naszego systemu operacyjnego, obejmujące między innymi informację o aktualizacjach systemowych, czy też o kompilacji jądra naszego systemu operacyjnego Windows- wersja ta z pewnością przyda się osobom obytym z komputerami, jak na przykład informatycy, programiści oraz inne osoby z kręgów IT- dla zwykłego człowieka może ona być zbyt skomplikowana.
Sprawdzenie systemu operacyjnego za pomocą programu do diagnostyki komputera
Inną metodą jest sprawdzenie wersji naszego systemu Windows za pomocą programu do diagnostyki systemu operacyjnego, takiego jak chociażby Everest Home Edition- wystarczy, że po jego zainstalowaniu odpalimy go, a następnie klikniemy zakładkę system, i już mamy pełny podgląd do naszego systemu operacyjnego. Metoda ta jest z jednej strony prosta, z drugiej pozwala na monitorowanie stanu naszego systemu operacyjnego, a co za tym idzie na szybkie reagowanie różnego rodzaju problemy.
Bardzo interesujące! Dobry temat na znacznie dłuższy artykuł.