Dom i ogród

Jak pomalować drewniany płot?

Wiele osób zastanawia się, w jaki właściwym sposób pomalować drewniany płot. Nic dziwnego- w końcu płot to nie tylko ozdoba naszej posesji, ale także element jej zabezpieczenia, a co za tym idzie, powinien być on solidny. Dzięki odpowiedniemu pomalowaniu nasz drewniany płot powinien być zabezpieczony między inny przed działaniem czynników atmosferycznych, takich jak, chociażby deszcz czy mróz. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, w jaki sposób możemy we właściwy sposób pomalować nasz drewniany płot.

Jak pomalować drewniany płot?

Zacznijmy od początku, a mianowicie materiałów, które będziemy potrzebowali:

-pędzle do malowania- najlepiej co najmniej dwa, o rozmiarze zbliżonym do pojedynczej deski w naszym płocie

-pojemnik na farbę

-folia malarska do zabezpieczenia

-farba z impregnatem do drewna

Mając te materiały, możemy rozpocząć malowanie drewnianego płotu. Możemy to zrobić na dwa sposoby, a mianowicie:

-pomalować drewniane elementy przed ich zamontowaniem

-pomalować drewniany płot, który już jest zamontowany

Pierwsza opcja jest lepszym rozwiązaniem, w przypadku gdy nie mamy pełnego dostępu do płotu, gdyż na przykład musielibyśmy wejść na teren sąsiada, druga z kolei może być wykorzystana w przypadku gdy mamy pełny dostęp do płotu. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, miejsce, w którym będziemy malować nasz płot, zabezpieczamy folią malarską, na wypadek, gdyby farba zaczęła skapywać z naszego drewnianego płotu. Gdy już to zrobimy, przelewamy farbę do naszego pojemnika, a następnie przystępujemy do malowania naszego płotu. Jeżeli chodzi o ilość farby, jaką powinniśmy nanieść, to najczęściej nakłada się, co najmniej kilka warstw- w ten sposób mamy pewność, że drewno, z którego jest zbudowany nasz płot, będzie odpowiednio zaimpregnowane. Co ważne, jeżeli nie zdemontowaliśmy naszego płotu, i nie malujemy go w pomieszczeniu, to malowania powinniśmy dokonywać w ciepły słoneczny dzień- impregnat, nawet jeśli jest nakładany w dzień słoneczny, ale zimny, traci część swoich właściwości, a przecież nie o to nam chodzi.

Kiedy powinniśmy wykonać malowanie ogrodzenia z drewna?

Jeżeli nie chodzi nam o walory estetyczne, to wszystko tak naprawdę zależy od zastosowanego przez nas środka. Wysokiej klasy impregnat, odpowiednio naniesiony jest w stanie zabezpieczyć nasz drewniany płot nawet na kilkanaście lat. Z tego też względu, jeżeli zależy nam na tym, aby nasz płot posłużył nam jak najdłużej, to nie warto kupować tanich, często kiepskiej jakości farb z impregnatem do drewna.

1 thought on “Jak pomalować drewniany płot?”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *