Dzieci i rodzina

Błotna kuchnia – pomysł na świetną zabawę w ogrodzie Twojego dziecka

Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, uwielbiają zabawy błotem. Z błota robią przeróżne „dania obiadowe” i wiele innych rzeczy. Z myślą o dzieciach powstała mund kitchen, czyli błotna kuchnia. Co to jest, jak ją zbudować samemu i dlaczego to świetny pomysł odpowiemy w dalszej części artykułu. Jeśli jesteś zainteresowany, czytaj więc dalej.

Co to jest błotna kuchnia?

Błotna kuchnia, to dostosowana do dziecięcych rozmiarów kuchnia służąca do zabaw na dworze. Wyglądem przypomina kuchnie jakie mamy w domach. Posiada zlew, zabawkową płytę indukcyjną, jak również zestaw garnków, misek, patelni, wszelkich innych akcesoriów, jak: łyżki, chochle, deski do krojenia i wiele innych.

To świetna zabawa na świeżym powietrzu nie tylko dla najmłodszych. Mogą oni dać upust swoim kulinarnym fantazjom, bawiąc się w najlepsze przy tworzeniu przeróżnych dań z błota, trawy, czy polnych kwiatków do dekoracji, przez długi czas nie nudząc się. Gotowe błotne kuchnie można kupić. Można jednak zbudować ją samodzielnie.

Jak samemu zbudować taką kuchnię?

Wiele zależy od budżetu, jaki chcielibyśmy na to przeznaczyć. Można wykorzystać elementy z kuchni, jakich już nie używamy. Na przykład stary niepotrzebny nam w kuchni zlew, nada się idealnie. Stare patelnie, garnki i inne akcesoria też możemy wykorzystać powodzeniem. Trzeba jednak stworzyć konstrukcję pod te rzeczy, najlepiej z drewna, ale równie dobrze można użyć innych materiałów, ważne, żeby były trwałe.

Potrzebujemy stworzyć konstrukcję przypominającą swym wyglądem ławę z oparciem. Może być dłuższa lub krótsza w zależności od naszej fantazji i miejsca w ogrodzie. Przyda się do tego kilkanaście desek. Równie dobrze można posłużyć się starym blatem od stolika, czy niepotrzebną nam już półką ze starej szafy, którą postawimy na drewnianych pniach.

Pomysłów na zbudowanie tego typu kuchni jest w Internecie cała masa, mamy więc w czym wybierać. Jeśli mamy już plastikową kuchenkę dla dzieci, możemy ją po prostu wynieść na podwórko, takie kuchenki zazwyczaj zawierają już wszystkie niezbędne do gotowania przybory. Zrobienie takiej kuchni samodzielnie może dać nam dorosłym jednak wiele radości, możemy ją również stworzyć razem z dziećmi.

Czemu stworzenie takiej kuchenki to świetny pomysł?

Taka kuchenka pełni przede wszystkim funkcję edukacyjną, gdzie poprzez zabawę, dzieci mogą uczyć się etapów gotowania. Mogą również robić swoje małe doświadczenia z rozrabianiem błota. Zobaczyć ile wody trzeba dodać, żeby osiągnąć zamierzony efekt. Jeśli w ogrodzie mamy dostęp do naturalnej gliny, lub możemy ją wydobyć z innego miejsca, poziom zabawy będzie jeszcze lepszy. Ugniatając ją, dzieci usprawniają swoje dłonie i palce.

1 thought on “Błotna kuchnia – pomysł na świetną zabawę w ogrodzie Twojego dziecka”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *