Inne

Jak sprawdzić skąd jest gołąb?

Gołębie są ptakami lubiącymi podróżowanie do różnych miejsc. Doskonale latają, co zalicza ich do jednych z najlepszych lotników. Ludzie często korzystali z ich umiejętności, wykorzystując je do przenoszenia wiadomości. Zazwyczaj również świetnie orientują się w terenie, dlatego bezproblemowo trafiają z powrotem do gołębnika po swoich podróżach. Czasami zdarza się, że gołębie gubią drogę do domu. Co w takiej sytuacji zrobić?

Jak rozpoznać hodowlanego gołębia?

Gołębie dzielą się na trzy grupy – gołębie pocztowe, gołębie rasowe oraz gołębie egzotyczne. Te z trzeciej grupy wyróżniają się swoim wyglądem, jednak pozostałe są podobne do ich dzikich kuzynów. Jak zatem rozpoznać gołębia, który zgubił drogę? Wyróżnia go obrączka. Co roku hodowcy gołębi otrzymują obrączki, które różnią się swoją barwą w zależności od jednej z trzech kategorii. Dodatkowo kolory zmieniają się co roku, dlatego da się po ich barwie określić, w jakim wieku jest dany osobnik. Kolory obrączek gołębi rasowych powtarzają się co 6 lat. W roku 2022 obowiązujące kolory obrączek to:

  • Czarne dla gołębi rasowych
  • Czerwone dla gołębi pocztowych
  • Pomarańczowe dla gołębi egzotycznych

Jakie informacje można znaleźć na obrączce?

Na obrączce, prócz danych wynikających z jej koloru, widnieją również inne informacje. Napis „PL” lub inny oznacza kraj pochodzenia gołębia, skrót PL dotyczy gołębi wyhodowanych w Polsce. Następnie widnieją serie cyfr:

  • Pierwsza seria odpowiada za numer oddziału lub związku hodowców, do której zrzeszona jest hodowla, z której pochodzi ptak. Najczęściej jest poprzedzony cyfrą 0. Przykładowy numer oddziału: 0122 – numer Oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi w Jastrzębie-Zdroju.
  • Druga seria jest zazwyczaj dwucyfrowa, dotycząca roku zaobrączkowania.
  • Trzecia seria to czterocyfrowy numer danego osobnika. Każdy gołąb posiada unikalną kombinację cyfr, po której można go zidentyfikować.

Oryginalna obrączka posiada kartę własności danego ptaka. Szczególnie jest to ważne dla gołębi pocztowych, które posiadają wtedy własną tożsamość. Dzięki niej, można łatwo zidentyfikować danego ptaka nawet w innym kraju.

Co zrobić po zobaczeniu gołębia z obrączką?

Po znalezieniu zaobrączkowanego gołębia, należy spisać numer obrączki. Dzięki temu można zidentyfikować pochodzenie gołębia, dzięki czemu można się porozumieć się z okręgiem hodowlanym. Adresy poszczególnych okręgów można znaleźć pod adresem PZHGP adresy korespondencyjne. Są tam zamieszczone numery telefonów, dzięki którym można skontaktować się z danym okręgiem w sprawie zagubionego gołębia.

1 thought on “Jak sprawdzić skąd jest gołąb?”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *