Planujesz budowę domu, ale żaden gotowy projekt architektoniczny nie spełnia Twoich oczekiwań? Zdecyduj się na projekt indywidualny. Współpracując z biurem architektonicznym, możesz stworzyć swój wymarzony dom. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, projektując nieruchomość.
Szukaj inspiracji
Jeśli nie jesteś zawodowym architektem, to oczywiste jest, że Twój wymarzony domek stworzy na papierze specjalista posiadający odpowiednie uprawnienia. Możesz mu w tym jednak pomóc, dostarczając niezbędnych informacji dotyczących Twoich oczekiwań i wymagań względem przyszłego domu. Nie bój się poszukiwać inspiracji w już gotowych projektach. Szukanie inspiracji to długi, ale przyjemny proces. Niekiedy będziesz musiał obejrzeć setki zdjęć projektów, gotowych realizacji, wizualizacji czy szkiców domów, aby spośród nich wybrać te rozwiązania, które podobają Ci się najbardziej.
Dobrym pomysłem jest oglądanie nie tylko domów wybudowanych współcześnie, ale również wiele dekad temu. Oglądanie różnorodnych pod względem stylistycznym budynków pochodzących z różnych lat tego i poprzedniego stulecia jest bardzo inspirujące. Kto wie, może szczególnie spodoba Ci się domek wybudowany 100 lat temu?
Indywidualny projekt domu dopasowany do gustu i działki
Projektując indywidualny projekt domu, pamiętaj, że powinien on być dostosowany nie tylko do Twoich marzeń i oczekiwań, ale również posiadanej działki. Ukształtowanie terenu i specyfikacja działki warunkują konkretne możliwości w zakresie budowy przyszłego domu. Na przykład, jeśli posiadasz małą działkę, a marzysz o dużym domu parterowym, realizacja owego marzenia może być trudna. Nie martw się jednak na zapas – dobre biuro architektoniczne jest w stanie stworzyć taki projekt domu, który spełni najlepiej Twoje oczekiwania, a jednocześnie będzie w pełni możliwy do zrealizowania na Twojej działce.
Profesjonalne biuro architektoniczne przed przystąpieniem do pracy poprosi Cię o informacje niezbędne do projektowania. Przygotuj zatem zawczasu mapę sytuacyjno-wyjściową do celów opiniodawczych, a także wypis z planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzję o warunkach zabudowy. Specjaliście przyda się też opis rozwiązań technologicznych i materiałowych, czyli informacje, z czego dom będzie ogrzewany i w jaki sposób budowany. Dostarcz także przykłady domów, które są w preferowanym przez Ciebie stylu, a także opis funkcji ze spisem pomieszczeń i sugestią metrażu.
Projektuj dom na lata
Opracowując koncepcję swojego wymarzonego lokum, weź pod uwagę nie tylko bieżące, ale również możliwe przyszłe wymagania. Single albo młode pary mają zazwyczaj inne potrzeby niż rodziny z dziećmi. Podobnie przedstawia się kwestia domów dla seniorów. Jeśli planujesz więc mieszkać w swym wymarzonym domku przez dekady, zastanów się nad swoimi potrzebami mieszkaniowymi dzisiaj i w przyszłości.
Na przykład, jeżeli planujesz mieć dzieci, pomyśl, że każde z nich zapewne chciałoby mieć osobny pokój w domu. Jeśli wykonujesz zawód umożliwiający pracę zdalną, przyda Ci się osobne pomieszczenie przeznaczone na gabinet. Osobom starszym natomiast o wiele wygodniej będzie przemieszczać się po płaskiej powierzchni domu parterowego niż wspinać po stromych schodach.