Dom i ogród

Jak założyć kompostownik

Kompost to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz dostarczyć swoim roślinom. Żaden preparat ze sklepu ogrodniczego nie zastąpi, naturalnie pozyskanego nawozu. To też świetny sposób na pozbycie się odpadów organicznych. Kompostować możemy większość odpadków z jedzenia, ale też tych z ogrodu.

Czym jest kompostowanie

Proces kompostowania to nic innego jak rozkładanie odpadków organicznych w kontrolowanych warunkach. Proces rozkładu możemy na co dzień obserwować w naturze, stare liście, owoce gniją i zasilają glebę w potrzebne składniki. W naszym ogrodowym kompostowniku możemy przyspieszyć ten proces i dostarczyć przetworzony nawóz do naszych roślin. Aby zapewnić odpowiednie warunki do rozkładu, odpadki musimy składować w miejscu ze swobodnym dopływem powietrza i o odpowiedniej wilgotności. Jeśli kompost przysycha można go podlać. W kompostowniku żyją liczne mikroorganizmy, oraz inne stworzonka takie jak dżdżownica, które przy odpowiednich warunkach będą bardzo szybko przerabiać biomasę na kompost.

Kompostowanie to również wyraz troski o środowisko. Decydując się na samodzielne przetwarzanie odpadków redukujemy w istotny sposób ilość odpadów wyrzucanych na składowiska śmieci.

Ja założyć kompostownik?

Istnieje kilka sposobów na założenie własnego kompostownika. Najprościej kupić gotowy pojemnik kompostowy. Znajdziemy taki w sklepach ogrodniczych i dużych marketach budowlanych. Możemy również wykonać taki pojemnik samodzielnie. Najczęściej spotykane są kompostowniki w formie drewnianej skrzyni. Robiąc taki pojemnik samodzielnie, pamiętajmy o rozmieszczeniu odpowiednio dużych szpar bądź otworów, które zapewnią dostęp do powietrza. Warto też zadbać o odpowiednie miejsce, przewiewne i zacienione. Rozkładająca się biomasa może nieprzyjemnie pachnieć, pomyśl o tym rozmieszczając swój kompostownik. Sąsiedztwo kominka grillowego gdzie będziecie jeść może być złym pomysłem.

Jeśli nie zdecydujemy się na pojemnik kompostowy można zawsze usypać pryzmę kompostową w ustronnym miejscu ogrodu. To też spełni swoją rolę. Możesz również wykopać dół i do niego wrzucać odpadki, a następnie przykryć go gałęziami. Rozwiązanie z pojemnikiem wydaje się jednak bardziej praktyczne i będzie służyć nam przez wiele sezonów.

Do kompostownika wrzucamy skoszoną trawę i siano, odpadki kuchenne, fusy po kawie i herbacie, przekwitłe rośliny, uschnięte liście i pędy, popiół drzewny i trociny. Unikamy chwastów pochodzących z pielenia, odpadków pochodzenia, zwierzęcego(wyjątkiem są skorupki jaj), roślin, które obumarły z powodu chorób i szkodników i materiałów organicznych które mogą zawierać chemikalia jak farba czy pestycydy. Odpadki i przesypujemy torfem, lub pulchną czarną ziemią i gałęziami. Kiedy uzbiera nam się kolejna partia odpadków tworzymy kolejną warstwę według tego samego wzoru. Zimą przykrywamy kompost kołderką z jesiennych liści i gałęzi.

Gotowy nawóz powinien mieć strukturę bogatej, próchniczej gleby. Możemy go łączyć z ziemią w różnych proporcjach w zależności od potrzeb rośliny.

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *