Gniazda elektryczne występują w wielu odsłonach. Oprócz standardowych gniazdek, do których składa się wtyczkę odbiornika prądu, wyróżniamy gniazdka telefoniczne, światłowodowe, multimedialne czy telewizyjne. Skupmy się jednak na standardowych kontaktach elektrycznych oraz ich rodzajach.
Kontakty elektryczne — podstawowe oznaczenia
Rynek osprzętu elektrycznego obejmuje cztery główne typy gniazdek: pojedyncze bez uziemienia (2P), pojedyncze z uziemieniem (2P+Z), podwójne bez uziemienia (2x2P) oraz podwójne z uziemieniem (2x2P+Z). Warto przy tym zaznaczyć, że kontakty elektryczne bez uziemienia nie są rekomendowane przez aktualne przepisy. Jeżeli jesteś na etapie wykańczania domu bądź planujesz przeprowadzić remont i zainstalować kilka nowych gniazd, pamiętaj, że wszystkie prace montażowe powinny być wykonywane przez elektryków dysponujących stosownymi uprawnieniami.
Gniazda elektryczne do domu z dziećmi
Jeżeli zależy Ci na zaaranżowaniu bezpiecznej przestrzeni, w dobrym rozwiązaniem jest gniazdo podwójne z uziemieniem wzbogacone o przesłony styków. Przemyślana konstrukcja eliminuje ryzyko wsunięcia przedmiotów do wnętrza, a tym samym chroni przed porażeniem prądem. Ciekawym rozwiązaniem jest również kontakt Simon z blokadą elektryczną, która wymaga zastosowania klucza uchylającego przesłony.
Kontakty elektryczne do zastosowań zewnętrznych
Jeżeli zależy Ci na gniazdku, które byłoby odporne na deszcz oraz inne szkodliwe warunki atmosferyczne, zastosuj kontakty oszczędności IP55, które zostały zaprojektowane z myślą o zastosowaniach zewnętrznych. Podwójne oraz pojedyncze gniazda elektryczne o tej klasie szczelności doskonale sprawdzą się w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak kuchnia, łazienka, piwnica czy garaż, oraz wszędzie tam, gdzie potrzeba wyższego stopnia ochrony. W ekstremalnie trudnych warunkach dobrze sprawdzą się kontakty elektryczne IP 66, które zapewniają całkowitą szczelność i są w pełni odporne na zakurzenie oraz oddziaływanie innych czynników zewnętrznych.