Terapia pozaustrojową falą uderzeniową jest nieinwazyjnym zabiegiem, który wspomaga naturalny proces leczenia organizmu. Polega na wysyłaniu przez skórę fali uderzeniowej w kierunku bolesnej / dotkniętej / uszkodzonej tkanki.
Fala uderzeniowa – na czym polega, jak to działa?
Fala uderzeniowa to forma terapii, która wykorzystuje impulsy akustyczne o wysokiej energii do leczenia różnego rodzaju schorzeń i urazów. Fale uderzeniowe są emitowane przez specjalny sprzęt, a następnie kierowane na obszar, który ma być poddany terapii.
Właściwie działanie fali uderzeniowej polega na aplikowaniu do chorego miejsca serii impulsów akustycznych o wysokiej energii, które przenikają do wewnątrz tkanek. W momencie, gdy fale uderzeniowe napotykają na tkanki miękkie, takie jak mięśnie czy tkanki łączne, powodują one zmianę ich właściwości fizycznych, w tym zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych oraz zwiększenie krążenia krwi.
Jednym z najważniejszych efektów fali uderzeniowej jest stymulacja procesów regeneracyjnych w tkankach. W wyniku działania fali uderzeniowej uwalniane są czynniki wzrostu, które przyczyniają się do zwiększenia ilości i jakości kolagenu, a tym samym do lepszego gojenia się tkanek.
Fala uderzeniowa ma także działanie przeciwbólowe, zwłaszcza w przypadku przewlekłych bólów o charakterze zapalnym. Działają one bowiem przeciwbólowo na skutek zwiększenia ilości endorfin, które są naturalnymi substancjami przeciwbólowymi wytwarzanymi przez organizm.
Fale uderzeniowe stosuje się w leczeniu wielu schorzeń mięśniowo-szkieletowych, takich jak zapalenie ścięgna, zapalenie stawów, a także w terapii bólu przewlekłego. W zależności od rodzaju schorzenia oraz stopnia zaawansowania choroby, stosuje się różne typy fal uderzeniowych oraz różne parametry terapeutyczne, takie jak energia, częstotliwość czy liczba impulsów.
Od kiedy stosuje się fale uderzeniową w rehabilitacji?
Fala uderzeniowa była stosowana w medycynie od lat 80. XX wieku, głównie w leczeniu kamicy nerkowej. W 1991 roku szwajcarski lekarz dr Christian Schaden wprowadził fale uderzeniowe do leczenia przewlekłych stanów zapalnych tkanek miękkich, takich jak zapalenie ścięgna Achillesa.
Od tego czasu fala uderzeniowa stała się popularnym narzędziem w medycynie sportowej, ortopedii i fizjoterapii. W ostatnich latach metoda ta zdobyła również popularność w leczeniu bólu kręgosłupa i innych schorzeń przewlekłych.
Dzięki badaniom naukowym, które przeprowadzono w ostatnich latach, dowiedziono, że fale uderzeniowe są skuteczną metodą leczenia różnych schorzeń i urazów. Fale uderzeniowe są zwykle stosowane w połączeniu z innymi metodami, takimi jak ćwiczenia fizyczne, terapia manualna czy masaż, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.
Współcześnie fala uderzeniowa jest stosowana w leczeniu wielu schorzeń, takich jak zapalenie ścięgna Achillesa, zapalenie stawów, zapalenie łokcia tenisisty lub golfisty, bóle pleców czy zespół bólu rzutowego. Dzięki swoim właściwościom przyspieszającym regenerację tkanek, fala uderzeniowa może pomóc pacjentom w powrocie do pełnej sprawności.
Fala uderzeniowa – kiedy najczęściej jest wykorzystywana
Fala uderzeniowa jest wykorzystywana w medycynie i rehabilitacji do leczenia różnego rodzaju schorzeń, zwykle w przypadkach, gdy standardowe metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów. Oto kilka przykładów, kiedy fala uderzeniowa jest najczęściej stosowana:
- Zapalenie ścięgna Achillesa – fala uderzeniowa może pomóc w redukcji bólu i stymulacji procesu regeneracji ścięgna.
- Zapalenie stawów kolanowych – fala uderzeniowa może pomóc w redukcji bólu i poprawie funkcjonalności stawu kolanowego.
- Zapalenie łokcia tenisisty lub golfisty – fala uderzeniowa może pomóc w redukcji bólu i poprawie mobilności stawu łokciowego.
- Bóle pleców – fala uderzeniowa może pomóc w redukcji bólu i poprawie mobilności kręgosłupa.
- Zespół bólu rzutowego – fala uderzeniowa może pomóc w redukcji napięcia mięśniowego i bólu.
- Kamica nerkowa – fala uderzeniowa może pomóc w rozpuszczeniu kamieni nerkowych.
- Obrzęk stóp i kostek – fala uderzeniowa może pomóc w redukcji obrzęków poprzez pobudzenie układu limfatycznego.
Fala uderzeniowa może być również stosowana w innych schorzeniach, takich jak łokieć golfisty, zespół cieśni nadgarstka, stwardnienie rozsiane, a nawet zespół napięcia mięśniowego.
Warto pamiętać, że fala uderzeniowa jest jednym z wielu narzędzi stosowanych w procesie rehabilitacji i leczenia. Ostatecznie, decyzja o tym, czy fala uderzeniowa jest odpowiednia w konkretnym przypadku, powinna zapaść w oparciu o diagnozę i zalecenia specjalisty.
Zabieg wywołuje reakcję przeciwzapalną, która zwiększa aktywność metaboliczną i krążeniową. Stymuluje to proces gojenia się organizmu, a tym samym sprzyja regeneracji i przebudowie uszkodzonych/dysfunkcyjnych tkanek.
Fala uderzeniowa wspomaga rozpad tkanki bliznowatej i zwapnień, a także może stymulować uśmierzanie bólu poprzez mechanizmy neuronalne (redukcja sygnałów nerwowych do mózgu).
Jakie schorzenia może leczyć fala uderzeniowa?
Terapia falą uderzeniową może być stosowana w leczeniu przewlekłego zapalenia ścięgien w biodrze, kolanie, ramieniu, łokciu, Achillesie i podeszwie stopy. Zaleca się ją w przypadku takich schorzeń jak ból pięty, łokieć tenisisty lub golfisty, zapalenie ścięgna barku, tendinopatie ścięgna Achillesa, ścięgna szyjnego i rzepki, jak również inne bolesne schorzenia, takie jak zapalenie kaletki maziowej.
Jakie są korzyści?
Stymuluje naturalny proces samoleczenia organizmu
Nieinwazyjny
Natychmiastowe zmniejszenie bólu
Zwiększony zakres ruchu
Może wyeliminować potrzebę operacji
Wskaźnik sukcesu?
Fala uderzeniowa jest wysoce skuteczną metodą leczenia przewlekłych schorzeń ścięgien i jest szeroko stosowana w praktyce. Badania wykazują 70-80% wskaźnik skuteczności w szerokim zakresie schorzeń. Może nie działa u każdego, ale pomaga większości ludzi, gdy inne metody leczenia zachowawczego zawiodły. Pomogła wielu osobom poddać się inwazyjnym lub chirurgicznym zabiegom. Więcej informacji znajdziesz na uderzeniowafala.pl.
Zabiegi
Zabiegi nie powinny trwać dłużej niż 10 minut w zależności od nasilenia bólu i historii choroby. Dla uzyskania najlepszych rezultatów należy spodziewać się 3-4 sesji zabiegowych, w odstępie raz w tygodniu.
Jak przygotować się do zabiegu?
- Brak środków przeciwbólowych przed sesjami zabiegowymi
- Należy zaprzestać stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofen, aspiryna) na 14 dni przed pierwszym zabiegiem, podczas całego zabiegu i 6 tygodni po ostatniej sesji zabiegowej.
- Kontynuacja programu rozciągania i obciążania ekscentrycznego
- Odpowiedni odpoczynek (unikać ciągłego przeciążania miejsca bólu)
- Brak forsownej, prowokującej ból lub silnie oddziałującej aktywności przez 48 godzin po zabiegu.
Czego należy się spodziewać po zabiegu?
Może wystąpić bolesność i ból, ponieważ fala uderzeniowa inicjuje reakcję zapalną w tkankach. Po zabiegu mogą wystąpić pewne efekty uboczne, w tym zaczerwienienie skóry, siniaki, krwiaki, miejscowe zaczerwienienia i drętwienia. Wszystkie te objawy powinny ustąpić w ciągu kilku dni przed kolejnym zabiegiem. Istnieje niewielkie ryzyko zerwania ścięgna/więzadła oraz uszkodzenia tkanek miękkich. W trakcie i przejściowo po zabiegu może wystąpić ból.