Mysz należy do najważniejszych urządzeń peryferyjnych każdego komputera stacjonarnego, bez którego nie byłaby możliwa jego obsługa. Znajduje też zastosowanie w przypadku laptopów. Posiadanie myszki jest dla wielu z nas czymś tak oczywistym, że nie poświęcamy jej wiele uwagi. Tymczasem występuje ona w wielu wariantach, a różnice między nimi znacząco wpływają na komfort korzystania z komputera. Z tego poradnika dowiesz się, jakie rodzaje myszy komputerowych są obecnie dostępne na rynku.
Myszki klasyczne i bezprzewodowe
Chyba nie musimy zagłębiać się w kwestie tego, do czego służy to urządzenie. Jego charakterystyczny wygląd też jest wszystkim doskonale znany. Właśnie od kształtu wzięła się jego mało profesjonalna, ale niemająca żadnego zamiennika nazwa. Klasyczne myszy łączą się z komputerem za pomocą kabla, który przypomina misi ogon. We współczesnych modelach ten element jest jednak często zastępowany modułem komunikacyjnym, umożliwiającym łączność bezprzewodową, dawniej za pomocą podczerwieni, a obecnie fal radiowych – Bluetooth lub własnej technologii. Takie rozwiązanie daje użytkownikowi znacznie więcej swobody, ponieważ jego ruchów nie ogranicza plątający się kabel. Z drugiej strony, kabel daje bardziej stabilne, mniej podatne na zakłócenia połączenie, dlatego właśnie takie klasyczne modele cieszą się największą popularnością wśród graczy czy profesjonalistów.
Podział myszek ze względu na mechanizm
Dzięki myszy możemy bardzo precyzyjnie sterować kursorem. Właśnie dlatego wielu użytkowników używa myszki do laptopa, chociaż komputery mobilne są wyposażone we wbudowany panel sterujący. Na precyzję urządzenia wpływa zastosowany w nich mechanizm. Przez długi czas dostępne były wyłącznie myszy mechaniczne, czyli wyposażone w specjalną kulkę. Dominowały na rynku jeszcze przez jakiś czas po wprowadzeniu innych rozwiązań, by całkowicie z niego zniknąć wraz ze spadkiem cen myszy optycznych, w których rolę sensora pełnią diody LED. Tego typu urządzenia doskonale radzą sobie na różnych nawierzchniach, jednak ich czas reakcji oraz precyzja wciąż pozostawiają trochę do życzenia. Ze względu na niską cenę są świetnym wyborem do użytku domowego lub pracy biurowej. Gracze czy graficy powinni jednak zdecydować się na mysz laserową, która oferuje znacznie lepsze parametry, chociaż wymaga równego podłoża, najlepiej specjalnej podkładki.
Funkcje myszek komputerowych
Trzeciego i ostatniego podziału można dokonać na podstawie dostępnych funkcji. Klasyczne myszy miały tylko dwa przyciski – prawy i lewy. Z czasem dorzucono jeszcze pomiędzy nimi kółko do przewijania ekranu – bardzo pomocne podczas przeglądania stron internetowych – czasem pełniące funkcję trzeciego przycisku. Tego typu modele wciąż są dostępne w sprzedaży i dla większości użytkowników stanowią optymalny wybór. Alternatywą są natomiast myszy gamingowe. Różnią się bardziej efektownym wyglądem, często z podświetleniem, a także ergonomicznym kształtem, dzięki któremu lepiej leżą w dłoni, oraz obecnością dodatkowych przycisków, którym można przypisać dowolne funkcje.