Motoryzacja i transport

Co wpływa na żywotność opon?

Z perspektywy bezpieczeństwa jazdy opony są jednym z najbardziej istotnych elementów eksploatacyjnych niemalże każdego pojazdu. Żywotność ogumienia samochodowego i motocyklowego zależy głównie od zastosowanych przez producenta rozwiązań technologicznych i składu mieszanki gumowej. Dzięki przemyślanej konstrukcji kondycję ogumienia niemalże zawsze da się stosunkowo łatwo ocenić na podstawie stopnia zużycia bieżnika. W jaki sposób łatwo zmierzyć głębokość bieżnika w oponie? Przy jakiej wartości bieżnika warto pomyśleć o zmianie opon na nowe? Dlaczego ogumienie klasy premium cechuje się lepszą żywotnością niż pozostałe opony dostępne na rynku? Czy opłaca się kupować opony online? Na wszystkie te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej.

Jaka jest dopuszczalna głębokość bieżnika na polskich drogach?

W świetle obowiązujących w Polsce przepisów drogowych bieżnik opony nie może przyjmować wartości niższej niż 1,6 mm. Nowe ogumienie samochodowe posiada z reguły bieżnik o głębokości około 8 mm, ale wraz z naturalnym ścieraniem się kolejnych warstw gumy wartość ta spada. Warto tu jednak zwrócić uwagę, że pomimo obowiązujących w Polsce przepisów, większość producentów z branży oponiarskiej jest zgodna co do tego, że opony powinno się zmieniać, gdy bieżnik osiągnie pułap 3-4mm. Związane jest to przede wszystkim z tym, iż na mokrej nawierzchni droga hamowania w skrajnie zużytej oponie jest niemalże dwukrotnie dłuższa niż w przypadku nowej. Głębokość bieżnika można łatwo zmierzyć na każdej oponie przy pomocy przypominającego budowlaną suwmiarkę miernika lub innego mniej konwencjonalnego narzędzia (np. linijki, zapałki, monety itp.).

Gdzie kupić nowe opony tanio, bezpiecznie i wygodnie?

Nowe opony samochodowe i motocyklowe najbardziej opłaca się zamówić w profesjonalnej hurtowni online. Zamiast tracić czas i paliwo na dojazd do stacjonarnych punktów sprzedaży, lepiej zamówić wygodnie przez Internet opony tanio. W asortymencie internetowej hurtowni opon dostępnych jest znacznie więcej produktów niż w zakładzie wulkanizatorskim. Porównywanie cen i weryfikowanie dostępności ogumienia jest także dużo łatwiejsze, jeśli można to zrobić samemu online. Nie oszukujmy się, że przekrzykiwanie się z mechanikiem w głośnym i pełnym zniecierpliwionych klientów zakładzie wulkanizatorskim należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Dzięki bezpłatnej dostawie, z której skorzystać można przy zakupach w internetowej hurtowni, opony motocyklowe i samochodowe wysłać można zarówno do domu, jak i wulkanizatora.

Dlaczego warto zainwestować w opony motocyklowe klasy premium?

Opony motocyklowe klasy premium produkowane są z najbardziej zaawansowanych technologicznie mieszanek gumy, co w praktyce przekłada się wyższą żywotność i lepsze właściwości trakcyjne. Długość drogi hamowania ma znacznie większy wpływ na bezpieczeństwo kierowcy motocykla przede wszystkim ze względu na konstrukcję jednośladów. Dzięki dopasowanym do warunków drogowych oponom klasy premium można zagwarantować sobie znacznie lepszą przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *