Budownictwo i architektura

Czy na budowie musi być przenośna toaleta?

Organizując plac budowy, trzeba zadbać o naprawdę sporo elementów. Oprócz wyznaczenia miejsca na składowanie materiałów, wytyczenia drogi dojazdowej czy ogrodzenia terenu inwestycji, należy zadbać również o właściwe zaplecze socjalne dla ekipy budowlanej. Jedną z kwestii, która nurtuje wiele osób, ruszających z budową domu jest ta dotycząca toalety w miejscu realizacji inwestycji. Czy WC na placu budowy jest obowiązkowe? Sprawdź, co mówią na ten temat przepisy!

Czy toaleta na budowie jest wymagana?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów BHP, pracownicy muszą mieć zapewniony dostęp do zaplecza sanitarnego na terenie budowy. W myśl obowiązujących przepisów kabina WC nie tylko musi znajdować się w miejscu realizacji inwestycji, ale także spełniać szereg szczegółowych wymogów, dotyczących m.in. usytuowania, liczby toalet czy podłączenia ich do sieci sanitarnej.

Lokalizacja kabiny WC na placu budowy

Nieprzypadkowo, największą popularnością na placach budowy cieszą się mobilne toalety typu toi-toi, które na terenie stolicy łatwo wypożyczysz, wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę: wynajem kabin WC Warszawa. Wypożyczalnie przenośnych toalet działają na terenie całego kraju, dlatego z ich usług można skorzystać bez względu na to, w jakim rejonie Polski realizowana jest inwestycja.

Warto pamiętać, że umiejscowienie kabiny WC na budowie nie może być przypadkowe. Zgodnie z prawem, toaleta powinna znajdować się w odległości nie większej niż 75 metrów od budynku, w którym prowadzone są prace budowlane. Już na etapie planowania terenu pod inwestycję, warto uwzględnić ten fakt i zabezpieczyć odpowiednie miejsce oraz bezpieczne dojście do kabiny WC dla pracowników.

Toaleta na budowie – kwestia przyłączenia do kanalizacji

Wiedząc już, czy toaleta na budowie jest obowiązkowa i gdzie powinna być usytuowana, warto sprawdzić, czy kabinę WC obowiązkowo należy podłączyć do kanalizacji sanitarnej. Zgodnie z prawem, jeśli prace odbywają się na terenie otwartym i trwają nie dłużej niż 3 miesiące, nie ma obowiązku podłączania toalety do sieci kanalizacyjnej. W takim przypadku nieczystości mogą być odprowadzane do szczelnych, bezodpływowych zbiorników z odpowiednią wentylacją.

Ile toalet w miejscu realizacji inwestycji?

Prawo określa również liczbę kabin WC na placu budowy. W myśl aktualnych przepisów należy zapewnić co najmniej 1 toaletę i 1 pisuar na 30 mężczyzn oraz minimum 1 toaletę na 20 kobiet. Z tej samej kabiny mogą korzystać zarówno panie, jak i panowie, pod warunkiem, że toaleta jest zamykana. Warto również dodać, że na każde 3 toalety powinna przypadać minimum 1 umywalka z bieżącą wodą.

Smieci.eu – bezpieczny wynajem kabin WC w Warszawie, Poznaniu i całym kraju

Jeśli planujesz prace budowlane i interesuje Cię niedrogi wynajem WC Poznań, podobnie jak wszystkie inne miasta w kraju, jest obszarem, na którym możesz zamówić mobilną toaletę za pośrednictwem serwisu Smieci.eu. Profesjonalna firma dostarczy i zamontuje sanitariaty na placu budowy, pozwalając Ci spełnić prawny obowiązek dotyczący zapewnienia niezbędnego zaplecza sanitarnego w miejscu realizacji inwestycji.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *