Dom i ogród

Wyciek wody w instalacji – jak go skutecznie zlokalizować?

Cieknąca woda w instalacji to niemały problem. Istotne jest, aby w takiej sytuacji zawsze szybko reagować. Jeśli bowiem będzie się zwlekać z rozwiązaniem tego problemu, to już po krótkim czasie stanie się on jeszcze większy. Mowa tu o zalaniu i uszkodzeniu ścian, podłogi czy sufitu. Jest to szczególnie ważne w blokach, ponieważ tam wyciek wody w instalacji może doprowadzić do zalania innych mieszkań. Wilgoć powstała w wyniku wycieku wody to także idealne środowisko do rozwoju pleśni, grzybów i innych szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Dlatego ważne jest, aby wyciek wody zlokalizowany został jak najszybciej. W tym celu warto skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w tym zakresie i wykorzystującej różne metody lokalizacji wycieków.

Lokalizacja wycieku za pomocą badania termowizyjnego

Dziś stosowane są różne metody lokalizacji wycieków wody w instalacji. Jedną z nich jest badanie z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Pozwala ona na obserwację instalacji wodnej w podczerwieni. Dzięki temu możliwa jest rejestracja promieniowania cieplnego, które emitowane jest przez różnego rodzaju obiekty. Badanie termowizyjne to bardzo skuteczna metoda lokalizacji wycieków w instalacji. Co więcej, korzystając z tej metody, możliwe jest znalezienie miejsca wycieku w bardo krótkim czasie, co pozwala na podjęcie szybkich działań.

Lokalizacja wycieku za pomocą gazu znacznikowego

Lokalizacja wycieków wody możliwa jest również dzięki badaniu gazem znacznikowym. Badanie polega na wprowadzeniu do instalacji wodnej specjalnego gazu obojętnego. Oczywiście gaz ten jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia człowieka. Najczęściej gaz znacznikowy wprowadzany jest przez zawór na przyłączu. Miejsce, w którym gaz zacznie wydostawać się na zewnątrz to miejsce wycieku. Aby dokładnie zlokalizować to miejsce, wykorzystuje się specjalny detektor. Badanie gazem znacznikowym, tak jak kamerą termowizyjną, cechuje się bardzo dużą skutecznością.

Lokalizacja wycieku kamerą inspekcyjną

Trzecią skuteczną metodą lokalizacji wycieku wody w instalacji jest badanie z wykorzystaniem kamery inspekcyjnej. Najczęściej jest ona wykorzystywana w przypadku wycieków w instalacjach kanalizacyjnych. Jak można się domyślić, badanie polega na wprowadzeniu kamery inspekcyjnej do instalacji, co pozwala na przeprowadzenie bardzo dokładnej obserwacji wybranych rur od wewnątrz. Co ważne, kamera inspekcyjna pozwala na lokalizację wycieku wody w nawet bardzo trudno dostępnych miejscach.

Lokalizacja wycieku za pomocą badania ciśnieniowego

Wśród różnych metod lokalizacji wycieku wody w instalacji wymienić trzeba jeszcze badanie ciśnieniowe. Metoda ta polega na przeprowadzeniu prób ciśnieniowych. Do tego celu wykorzystywany jest manometr wzorcowy, który podłączany jest do instalacji, co umożliwia dokładną lokalizację wycieku. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że pojedyncza próba ciśnieniowa trwać może nawet 2,5 godziny. Jest to jednak badanie bardzo skuteczne.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *