Medycyna i zdrowie

Fala uderzeniowa – zabieg pozbywający się chronicznego bólu

Stale utrzymujący się ból kostno-stawowy lub ból mięśni to smutna codzienność wielu kobiet i mężczyzn. Z nieustępującą dolegliwością często zmagają się sportowcy, tancerze, osoby pracujące fizycznie, osoby starsze lub osoby, które ucierpiały w wyniku różnego rodzaju wypadków i urazów. Nie na wszystkie dolegliwości działa skutecznie farmakoterapia. W niektórych przypadkach leki przeciwbólowe nie mogą zostać podane z uwagi na wątrobę lub efekty uboczne. Dzisiejsza medycyna oferuje nam na szczęście inne rozwiązania, które nie tylko uśmierzają uciążliwy ból układu mięśniowo-szkieletowego, ale też mogą pomóc w uzyskaniu zadowalającego efektu estetycznego dla osób, które mierzą się z bardzo widocznym celulitem. Czym więc jest fala uderzeniowa?

Fala uderzeniowa w medycynie i rehabilitacji

Fala uderzeniowa to metoda stosowana w medycynie i rehabilitacji do leczenia różnego rodzaju urazów mięśni, kości i stawów, a także do redukcji bólu i stymulowania gojenia się tkanek.

Właściwie działanie fal uderzeniowych polega na aplikowaniu do chorego miejsca serii impulsów akustycznych o wysokiej energii, które przenikają do wewnątrz tkanek. W momencie, gdy fale uderzeniowe napotykają na tkanki miękkie, takie jak mięśnie czy tkanki łączne, powodują one zmianę ich właściwości fizycznych, w tym zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych oraz zwiększenie krążenia krwi.

Jednym z najważniejszych efektów fal uderzeniowych jest stymulacja procesów regeneracyjnych w tkankach. W wyniku działania fal uderzeniowych uwalniane są czynniki wzrostu, które przyczyniają się do zwiększenia ilości i jakości kolagenu, a tym samym do lepszego gojenia się tkanek.

Fale uderzeniowe mają także działanie przeciwbólowe, zwłaszcza w przypadku przewlekłych bólów o charakterze zapalnym. Działają one bowiem przeciwbólowo na skutek zwiększenia ilości endorfin, które są naturalnymi substancjami przeciwbólowymi wytwarzanymi przez organizm.

Fale uderzeniowe stosowane są w leczeniu wielu schorzeń mięśniowo-szkieletowych, takich jak zapalenie ścięgna, zapalenie stawów, a także w terapii bólu przewlekłego. W zależności od rodzaju schorzenia oraz stopnia zaawansowania choroby, stosuje się różne typy fal uderzeniowych oraz różne parametry terapeutyczne, takie jak energia, częstotliwość czy liczba impulsów.

Działanie fali uderzeniowej

Zabieg fali uderzeniowej polega na przyłożeniu głowicy odpowiedniego urządzenia do miejsca objętego stanem chorobowym. Fala zostaje wytworzona pod wysokim ciśnieniem i w szybkim tempie dostaje się pod skórę na głębokość około kilku centymetrów. Warto zwrócić szczególną uwagę na precyzję tak wykonanego zabiegu, dzięki któremu jesteśmy w stanie trafić w dokładne ognisko bólu, nie uszkadzając sąsiednich tkanek.

Zastosowanie fali uderzeniowej

Falę uderzeniową możemy stosować w wielu schorzeniach, spośród których warto wymienić:

  • Zespół mięśnia piszczelowego przedniego
  • Kolano skoczka
  • Zapalenie powięzi podeszwowej stopy
  • Zwapnienia w obrębie tkanek miękkich
  • Przewlekłe mięśniowe bóle szyi i pleców
  • Bolesność w okolicach biodra i pachwin

Zabieg jest też skuteczny, jeśli pragniemy zredukować defekty estetyczne naszego ciała. Fala uderzeniowa może pomóc nam zredukować celulit, uelastycznić skórę, spłycić obrzęki i rozstępy. Ponieważ wywołuje mikrouszkodzenia w skórze, jest w stanie pobudzić naturalne procesy regeneracji skóry w bardzo krótkim czasie. Skóra staje się lepiej ukrwiona, a co za tym idzie lepiej odżywiona, co przekłada się na jej atrakcyjniejszy wygląd.

Gdzie wykonać zabieg falą uderzeniową?

Ważne jest, aby zawsze sprawdzać opinie na temat gabinetów oferujących falę uderzeniową. Placówki, w których zostanie wykonana procedura, powinny legitymować się odpowiednimi dokumentami oraz zatrudniać doświadczonych specjalistów. Warto zgłosić się na zabieg do dużego miasta, gdzie mamy większą szansę na profesjonalną obsługę, tak jak fala uderzeniowa Łódź, gdzie krok po kroku, w atmosferze bezpieczeństwa i komfortu możemy pozbyć się spędzającego sen z powiek bólu oraz upiększyć naszą skórę.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *