Technologia

Sposoby wykorzystania drona – czym jest i do czego służy dron?

W ostatnich latach rynek dronów uległ znacznemu rozwojowi. Dzięki stosunkowo niskim cenom, dostępność tego typu urządzeń jest naprawdę duża, co zachęca zainteresowanych do zakupu. Czym tak właściwie jest dron? Jakie jest jego zastosowanie? Kto właściwie może, a kto nie może nim latać? O tym dowiecie się z dalszej części tekstu.

Czym jest dron?

Dron to stosunkowo niewielki, bezzałogowy statek powietrzny, który może być sterowany przez operatora, bądź może też wykonywać loty samodzielnie. Wyróżniamy wiele rodzajów dronów, między innymi:

  • drony rekreacyjne – zazwyczaj wyposażone w kamerę, sterowane za pośrednictwem pilota, dzięki któremu obraz z drona jest stale przesyłany na ekran telefonu lub tabletu,
  • drony specjalistyczne – służące do podejmowania konkretnych działań, na przykład urządzenia przeznaczone do wytyczania granic działek przez geodetów, czy do kontroli ruchu drogowego przez policję i inne służby.

Oczywiście istnieje również szeroki zakres dronów militarnych, czy urządzeń o zupełnie innym przeznaczeniu, jednak w tym tekście skupimy się wyłącznie na dronach, które są ogólnodostępne w sprzedaży.

Do czego można wykorzystywać drona?

Sposób wykorzystania drona zależy tak naprawdę od jego właściciela. Możliwości jest mnóstwo, dlatego wiele osób traktuje latanie bezzałogowcem jako prawdziwą pasję, spędzając mnóstwo czasu w powietrzu. Nauka sterowania, kolejne godziny lotów, nowe fotografie i nagrania filmowe sprawiają, że drony mogą uczynić naszą codzienność znacznie ciekawszą. Doprecyzujmy więc, do czego można wykorzystywać drona?

Z pewnością najpopularniejszym zastosowaniem dla statku bezzałogowego jest zabawa. Najtańsze drony można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Ich wadą jest stosunkowo krótki czas pracy na baterii, ale trzeba przyznać, że są wyjątkowo atrakcyjną zabawką dla dzieci i młodzieży. Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Dron posiada wirniki, które w kontakcie z człowiekiem lub zwierzęciem mogą spowodować uszczerbek na zdrowiu.

Równie popularnym sposobem wykorzystywania dronów jest wykonywanie fotografii oraz nagrań filmowych z powietrza. Od wielu lat obserwujemy ten trend w filmach kinowych czy serialach. Przebitki “z góry” są atrakcyjne dla oka i zachęcają do dalszego oglądania. Nic w tym dziwnego, w końcu co może być lepsze niż widok zachodzącego słońca nad miastem, który możemy podziwiać na ekranie telewizora czy telefonu?

W akapicie, w którym przedstawione zostały rodzaje dronów, wspominaliśmy o urządzeniach specjalistycznych. Te mają za cel wykonywanie określonych zadań. Mowa tu, chociażby o użytkowaniu przez geodetę, który przy pomocy map oraz drona z nadajnikiem GPS może ustalić punkty, wyznaczając granicę poszczególnych obszarów. Inne przykłady? Ależ proszę bardzo! Kontrola ruchliwego, niebezpiecznego skrzyżowania z powietrza. Coraz częściej słyszymy o kierowcach, którzy otrzymali mandat za wykroczenie, które sfilmowano za pomocą drona. Jeszcze innym przykładem zastosowania bezzałogowców może być walka ze smogiem. Wiele miast posiada w swoim wyposażeniu specjalistyczne drony, które są w stanie pobrać próbki dymu, wylatującego z danego komina. Na podstawie tego czynnika określane są składniki spalin, co pomaga w dotarciu do właścicieli tak zwanych kopciuchów.

Kto może latać dronem, a kto nie?

Choć pozornie dron jest traktowany przez wiele osób jako zwykła, całkowicie niegroźna zabawka, przepisy mówią wprost o tym, kto może latać statkiem bezzałogowym. Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę z lataniem, od razu pomiń duże, masywne drony, które cechują się sporą masą własną. Do latania tego rodzaju sprzętem konieczna jest specjalna licencja, odpowiednik prawa jazdy, tyle że uprawniającego do korzystania z drona.

Zapisy prawne dotyczące dronów regulowane są przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, który sprawuje pieczę nad wszystkimi jednostkami, które znajdują się w powietrzu. A te mówią wprost, że w przypadku dużych statków bezzałogowych, wyposażonych w kamery do rejestrowania obrazu konieczne jest odbycie odpowiedniego szkolenia oraz uzyskanie certyfikatu. Gdzie można wykonać odpowiedni kurs na drona? Przedsiębiorstwo SNH Drones opinie tworzy potrzebne szkolenia we Wrocławiu. Zweryfikuj snh drones krs by zobaczyć, że brand jest sprawdzony. Ważne jest bowiem, by korzystać z usług firm, które posiadają doświadczenie oraz konieczne uprawnienia do wydawania certyfikatów dla przyszłych lotników.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *