Dom i ogród

Na czym polega regeneracja rur kanalizacyjnych?

Systemy kanalizacyjne są w dzisiejszych czasach niezbędne, stąd obecne są w każdym domu, mieszkaniu, bloku, czy budynku użyteczności publicznej. Wylot nieczystości może być natomiast skierowany do kanalizacji miejskiej, albo też do przydomowego podziemnego zbiornika, zwanego potocznie szambem. Zdarzają się niestety przypadki, gdy stare i wyeksploatowane rury kanalizacyjne pękają, co powoduje wypływ nieczystości na zewnątrz. Takie sytuacje mają miejsce zarówno w systemach kanalizacji miejskiej, jak również na odcinkach domowych. Sprawdzamy jak można naprawić tego rodzaju usterki.

Pierwszy sposób, który dotychczas stosowany był aż nader często, to wymiana kompletnego odcinka rury. O ile w przypadku kanalizacji podziemnej oznacza to tylko wykonanie większego wykopu, czasami zamknięcie jednej z ulic, to już awaria rur wewnątrz budynku staje się naprawdę sporym problemem. Wszystko dlatego, że rury często prowadzone są wewnątrz ścian, co oznacza że by dostać się do nich trzeba zdemolować pomieszczenie kuchni lub łazienki, a czasami także pokoje. Stąd właśnie rosnąca popularność innego rodzaju sposobów na poradzenie sobie z powyższą sytuacją. Jest to między innymi regeneracja rur kanalizacyjnych, która nie wymaga już stosowania tak drastycznych środków. Wystarczy jedynie ustalić miejsce nieszczelności, a następnie odkuć niewielki fragment tynku, by dostać się do przewodu kanalizacyjnego. Następnie wykorzystywane są różnego rodzaju specyfiki, które są w stanie uszczelnić rurę, bez konieczności wymiany jej całego odcinka, który nierzadko ma długość dochodzącą do kilku metrów.

Jak można się więc przekonać, nowoczesne technologie naprawy uszkodzonych rurociągów są przydatne w wielu sytuacjach. Pozwalają zarówno na uniknięcie demolki mieszkania w sytuacji rozszczelnienia się rur w ścianach, jak również umożliwiają znacznie szybsze zakończenie prac podczas naprawy kanalizacji miejskiej. Metody te można stosować nie tylko dla samej kanalizacji, ale również sieci wodociągowych i innych. Regeneracja rur kanalizacyjnych jest procesem szybkim i co najważniejsze bardzo trwałym – można z powodzeniem porównać ją do wymiany całego odcinka rury na zupełnie nowy. Taka operacja wymagałaby jednak wykonania o wiele dłuższego wykopu, usuwania z niego starej rury i instalacji nowej, a także wyłączania sieci z użytku na dłuższy czas. Natomiast w przypadku instalacji domowych ponosimy znacznie niższe koszty naprawy, z uwagi na brak konieczności rozkuwania ścian na bardzo długich odcinkach.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *